(Blogowe) propozycje i zamierzenia

Marzec 13, 2007 | Możliwość komentowania (Blogowe) propozycje i zamierzenia została wyłączona

Wśród tematów poruszanych w naszym blogu znajdą się zagadnienia dotyczące budowy i funkcjonowania bibliotek cyfrowych, m. in. digitalizacja zbiorów bibliotecznych, organizacja tworzenia (bądź współtworzenia) cyfrowych zasobów, a także aspekty prawne ich udostępniania. Będziemy na bieżąco informować i dyskutować o pojawiających się na polskim (i światowym) rynku publikacjach poświęconych problematyce „dwuzerowości” w bibliotekach, ciekawych materiałach elektronicznych oraz pionierskich pomysłach, projektach i zastosowaniach w bibliotecznej pracy narzędzi Web 2.0. Zależy nam na tym, by zachęcić bibliotekarzy do poznawania nowych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych i oferowanych przez nie możliwości, zwłaszcza w zakresie podnoszenia jakości usług i efektywności pracy. Pokazując przykłady praktycznych zastosowań narzędzi Web 2.0 w bibliotekach w Polsce i na świecie, postaramy się przekonać Państwa, że wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań niekoniecznie musi być procesem kosztownym, długotrwałym czy zarezerwowanym dla dużych i wysokobudżetowych instytucji.

Nasze blogowe dyskusje poświęcone bibliotekom i adresowane w znacznej mierze do bibliotekarzy skierujemy również do szerszego grona odbiorców: czytelników i użytkowników bibliotek (zarówno tych cyfrowych, jak i tradycyjnych). Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na liczne korzyści wynikające z rozwoju komunikacji pomiędzy twórcami, pośrednikami i odbiorcami usług informacyjnych, jak również na to, że współuczestnictwo w tworzeniu różnorodnych treści, a także dialog i współpraca stanowią ważne elementy budowy społeczeństwa opartego na wiedzy.