Jak czytamy w Internecie

Marzec 9, 2009 | Możliwość komentowania Jak czytamy w Internecie została wyłączona

To temat związany głównie z ergonomią i projektowaniem stron Internetowych. Ciekawi mnie jednak, czy wyniki eksperymentów (patrz poniżej) będą kiedyś wykorzystywane w eBookach. Co o tym myślicie?

Badania typu eye-tracking przeprowadza m. in. Google: http://www.youtube.com/watch?v=w29DrEEsqT4

Metoda śledzenia ruchów gałek ocznych pozwala z bardzo dużą dokładnością ocenić, w jakie miejsce ekranu kierowany jest wzrok.

Wnioski z badania:

 1. Użytkownicy witryn internetowych bardzo szybko przeglądali strony (skupienie wzroku trwało krótko, dziesiąte części sekundy na poszczególnych elementach)
 2. Użytkownicy witryn internetowych badali strony internetowe zgodnie z kształtem litery F (najwięcej informacji jest przyswajanych z pierwszych linijek -począwszy od lewej krawędzi ekranu)
 3. Badani byli niezwykle skuteczni w selektywnym wybieraniu informacji (jak wynika z oględzin ich gałek ocznych ich wzrok skupiał się tylko na najistotniejszych elementach)
 4. Obrazki umieszczane w środku tekstu były często traktowane jako przeszkody i omijane (wyjątkiem były grafiki ściśle związane z tekstem)
 5. Grafiki rozmyte, niewielkie, nieczytelne były automatycznie pomijane.
 6. Dużo większą uwagę badanych zwracały obrazki zawierające jakieś informacje, niż te, które miały jedynie walory estetyczne.
 7. Badani często patrzyli na fotografie, na których fotografowany patrzył prostu w obiekty.
 8. Animacje przyciągały uwagę tylko w sytuacjach, kiedy były nieskomplikowane oraz miały związek z tekstem.
 9. Witryny zaprojektowane w prosty sposób, zawierające mało elementów powodują, że użytkownik bardziej skupia się na treści przekazu.
 10. Reklamy banerowe były omijane wzrokiem przez przytłaczającą większość użytkowników.
 11. Grupą, która nie była „ślepa” na banery (banner blindness) były dzieci do siódmego roku życia. Klikają one bowiem na elementy wyróżniające się ilością kolorów i animacjami.

M.in. za: http://www.ittechnology.us/eyetracking-w-badaniach-uzytecznosci/

Agata


Comments

Comments are closed.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: