Społeczny OPAC – nowe trendy. Część 2

Maj 24, 2009 | Możliwość komentowania Społeczny OPAC – nowe trendy. Część 2 została wyłączona

W poprzednim poście poświęconym katalogom bibliotecznym nowej generacji zostały przedstawione komercyjne programy do prezentacji w Sieci katalogów OPAC, umożliwiające zastosowanie w katalogach elementów Web 2.0, np. tagowania, oceniania rekordów bibliograficznych przez czytelników lub pisania uwag czy recenzji.

Oprócz produktów komercyjnych istnieją także rozwiązania darmowe, open source, które zyskują coraz większą popularność wśród bibliotekarzy. Programy tego typu najczęściej powstają w jednej instytucji (bibliotece), która realizuje własny projekt, a jego efekty udostępnia publicznie wszystkim chętnym, by mogli korzystać z oprogramowania i dalej je rozwijać.

Najbardziej znane programy open source do prezentacji w Internecie bibliotecznych katalogów to: VuFind (utworzony i rozwijany przez Villanova University’s Falvey Memorial Library), SOPAC (autorski program Johna Blyberga – informatyka w Ann Arbor District Library, a następnie Darien Library), Scriblio (powstały w bibliotece Plymouth State University) i Blacklight – VIRGObeta (project University of Virginia Library).

Oprogramowanie tego typu tworzone jest na bazie innych rozwiązań open source: systemów zarządzania treścią (CMS) Drupal (SOPAC), WordPress (Scriblio) i serwera pełnotekstowego wyszukiwania Apache Solr (VuFind, Blacklight).

OPAC obsługiwany przez VuFind można obejrzeć np. w Villanova University’s Falvey Memorial Library lub w National Library of Australia.

VuFind oferuje możliwość jednoczesnego wyszukiwania wielu kategorii zbiorów bibliotecznych: książek, czasopism, dokumentów dźwiękowych, filmów i materiałów elektronicznych. Opis bibliograficzny uzupełniony jest dodatkowymi informacjami (krótki opis, spis treści, recenzje pobrane z Amazon.com). Użytkownik może dodać do opisu tagi, napisać komentarz lub własną recenzje. Można wysłać opis pocztą elektroniczną (adresat otrzyma link do opisu, a także dane o książce w treści e-maila), SMS-em, dodać do edytora bibliografii, do serwisu Delicious i do własnej listy ulubionych książek. Listę ulubionych można – korzystając z funkcji VuFind User Lists – udostępnić innym użytkownikom, którzy mają możliwość subskrypcji listy za pomocą kanału RSS.

Można także uzyskać dalsze informacje na temat znalezionej w katalogu pozycji w innych źródłach, np. w Google Books (możliwość przeczytania zamieszczonych tam fragmentów książek) lub w LibraryThing (opis książki, recenzje użytkowników serwisu).

vufind.JPG

vufind_opis.JPG

vufind_user_lists1.JPG

SOPAC dostępny w Ann Arbor District Library oraz – w ulepszonej wersji – w Darien Library posiada równie rozbudowane i pożyteczne funkcje. Czytelnik może przeglądać zasoby biblioteki korzystając z tradycyjnych metod wyszukiwania, lecz także z informacji dodanych przez innych czytelników (np. wg najpopularniejszych tagów, najlepiej ocenianych pozycji czy opublikowanych recenzji). Zarejestrowany użytkownik katalogu (niekoniecznie biblioteki) ma możliwość dodawania tagów, pisania recenzji i oceniania poszczególnych pozycji za pomocą gwiazdek. Na stronie katalogu dostępny jest także blog, w którym publikowane są informacje o nowych nabytkach czy szczególnie polecanych książkach lub filmach. Czytelnicy mogą komentować blogowe wpisy i także tą drogą przekazywać swoje opinie o przeczytanych książkach.

darien1.JPG

darien2.JPG

darien3.JPG

darien4.JPG

darien5.JPG

darien6.JPG

Możliwości programu Scriblio pokazuje katalog OPAC Lamson Library – Plymouth State University – aby rozpocząć wyszukiwanie, należy skorzystać z okienka „Search Library Catalog” znajdującego się u góry menu. Na początku katalog wydaje się surowy, ale sposób prezentacji danych jest moim zdaniem imponujący. W wykazie wyszukanych pozycji mamy autora, tytuł, podstawowe dane, krótki opis, tagi, informację o dostępności, a także możliwość zawężenia wyników wyszukiwania (wg przedmiotu, gatunku, miejsca i czasu, formatu, autora). Możemy listę dodać do serwisów zakładkowych, wysłać mailem, subskrybować za pomocą kanału RSS, a nawet przetłumaczyć na kilka języków – polskiego jeszcze nie ma, ale jest rosyjski 🙂

Na stronie poświęconej wyszukanej przez czytelnika pozycji (oczywiście posiadającej własny URL) są najważniejsze dane bibliograficzne (tytuł, autor, wydawnictwo, rok wydania, hasła przedmiotowe, ISBN) oraz link do rekordu w katalogu biblioteki (system Millenium), gdzie można wyświetlić pełny opis w formacie MARC. Ponadto na stronie mamy też opis treści książki zaczerpnięty z Amazon.com wraz z linkiem do odpowiedniej strony w serwisie (gdzie można się zapoznać z wieloma recenzjami użytkowników Amazona), linki do opisów książek podobnych (skany okładek) oraz link do strony w serwisie Open Library. Stronę można wysłać komuś mailem, subskrybować (wybór kilku narzędzi do subskrypcji), skomentować i przetłumaczyć na wybrane języki.

scriblio1.JPG

scriblio2.JPG

scriblio3.JPG

Program Blacklight (oraz nowy interfejs pod nazwą VIRGObeta) jest autorskim projektem University of Virginia Library. Szczegółowe informacje oraz screencasty można obejrzeć na stronie projektu.

Blacklight wydaje się bardziej surowy (choć klarowny i wysmakowany plastycznie) i nie oferuje tak rozbudowanych funkcji i elementów Web 2.0, jak wspomniane wcześniej programy. Czytelnicy mają możliwość subskrypcji wyników wyszukiwania za pomocą kanału RSS, zawężenia wyników wg kilku kryteriów (m.in. przedmiot, język, format, sygnatura – temat, tytuł serii) i dodania strony z opisem konkretnej pozycji do serwisu Delicious.

virgobeta1.JPG

virgobeta2.JPG