biblioteka-czytelnik (sposoby komunikacji)

Marzec 15, 2007 | Możliwość komentowania biblioteka-czytelnik (sposoby komunikacji) została wyłączona

Biblioteki zbierają, opracowują i udostępniają informacje od setek lat. W zasadzie rewolucja, wywołana przez Gutenberga, nadała charakter i wyznaczyła drogi, z których bibliotekarze nie zbaczali przez długi czas. Dopiero dzisiejsza rewolucja, tocząca się w zasadzie na naszych oczach, jest wyraźnym sygnałem, że droga ulega zmianie. I nawet nie chodzi o zbaczanie z głównego szlaku (bo informacja nadal jest głównym towarem, udostępnianym w bibliotekach), ale o poszerzanie, poprzez nowe środki przekazu, możliwości dostępu. Dziś poruszamy się, dzięki zdobyczom techniki, autostradami.

Chcemy na tyle przybliżyć Tobie, drogi czytelniku naszego Bloga jak i odbiorco naszych usług, funkcjonowanie Biblioteki 2.0, abyś pozbył się błędnego mniemania, iż bibliotekarze to osoby ukrywające się za grubymi jak denka od butelek szkłami okularów i starającymi się wszelkimi sposobami nie udostępnić Ci pożądanej książki. Musisz wiedzieć, iż my sami korzystamy w równym stopniu z publikowanych w sieci pozycji: czy to starych druków, czy map, czy choćby fotografii. Chętnie też czytamy książki. My również jesteśmy odbiorcami i użytkownikami zasobów dostępnych w sieci (zarówno po to, żeby się dokształcać, jak i po to, żeby odpocząć). Nas też irytuje fakt, że nie wszystko, co chcemy, aby w sieci zaistniało, może się tam znaleźć.

Uważamy, że dzięki forum Biblioteka 2.0 jak i temu Blogowi przełamiemy stereotypy pracy bibliotekarzy, że będziemy z Tobą, drogi czytelniku, funkcjonować na równych zasadach. Już nic nas nie dzieli…

Agata Duda