Z perspektywy Analoga 2.0

Marzec 20, 2007 | Możliwość komentowania Z perspektywy Analoga 2.0 została wyłączona

Z całą pewnością należę do 2.0. Nie potrafię ot tak, posiadać wiedzy, przez posiadanie odróżnić się od tych, którzy jej poszukują. Bo po pierwsze: wszyscy wokół mnie również coś wiedzą, a po drugie: podobnie, jak inni, ja również ciągle czegoś nie wiem.
Dzielenie się informacją, nieustanny jej przepływ w uniwersalnej przestrzeni jest dla mnie naturalną właściwością świata, a próby blokowania tego przepływu, manipulowanie nim – działaniem wbrew naturze. Od lat niezmiennie ufam fizykowi z lat szkolnych, który ciskając w tablicę kawałkami kredy, w sprawie materii (energii) skupionej w całość dzięki przepływom informacji, uparcie powtarzał magiczne: „tak to ono jest”.

Nie mogę nie należeć do 2.0.

Ale choć należę, moje uniwersalne przestrzenie nie w sieci WEB 2.0 na co dzień bytują – bytują w murach kilku budynków wypełnionych analogami: dokumentami, które nie potrafią zaistnieć w niematerialnej strukturze, z pominięciem pośrednictwa rzeczy.
Mnie samą również łatwo skojarzyć z analogiem. Podmiotowość nie tak często przejawi się we wspomnianych budynkach bez osobistego, przedmiotowego udziału. Fizyczna obecność w inicjowanych tu aktach komunikacyjnych stanowi regułę. Jeśli nie widać sylwetki, nie słychać głosu, jest bardzo możliwe, że w ogóle mnie nie ma i trzeba to sprawdzić.

Zatem: Analog 2.0. Chyba tylko z tej perspektywy mogłabym najuczciwiej odnieść się do cyfrowych przestrzeni BIB 2.0. Myślicie, że to ma sens?

Siebie samą zdaje się, przekonałam, przynajmniej w dniu dzisiejszym.
Zdradzę w związku z tym jeden z sekretów analogowego życia. Analog z trudem wyobraża sobie wolność od miejsca, w którym jest. Nawet, gdy udaje mu się wydostać do „drugiego życia”, ciągle ma wrażenie, że zostanie na tym przyłapany, że spotka go niemiła konsekwencja za pobycie kimś innym, niż zwykle jest w tym miejscu, w którym jest.
Z jego perspektywy względna wolność od otoczenia zdarzy się dopiero wówczas, gdy zniknie nazwisko. Analog w „drugim życiu” chętnie się go pozbędzie.

Jednak 2.0 zobowiązuje. Dzielnie zatem dzielę się informacją o personaliach.
W miejsce kryptonimu wstawiam Dankę Kapelę i serdecznie wszystkich pozdrawiam.


Comments

Comments are closed.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: