Historiawizualna.pl – digitalizacja jest fajna

Marzec 30, 2011 | Możliwość komentowania Historiawizualna.pl – digitalizacja jest fajna została wyłączona

Strona główna serwisu

Dzięki programom masowej digitalizacji dostęp do dziedzictwa kulturowego jest coraz szerszy i łatwiejszy. W samych tylko polskich bibliotekach cyfrowych (zrzeszonych w FBC) opublikowano już ponad pół miliona publikacji archiwalnych. To rękopisy, książki, czasopisma, fotografie, grafiki… Wiele z tych materiałów w bardzo ciekawy sposób reprezentuje rzeczywistość czasów, w których powstały. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć, że po dziesiątkach i setkach lat będą one dostępne w niemal nieograniczonym zakresie, a cyfrowa forma umożliwi tworzenie na ich podstawie nowych treści.

sopot_1900.jpg

Historiawizualna.pl to nowy blog historyczny, którego celem jest promocja zasobów polskich i zagranicznych bibliotek i archiwów cyfrowych i zachęcenie do spojrzenia na przeszłość z nieco innej niż szkolna czy rocznicowa perspektywa. Historia ma przecież także swój estetyczny i obyczajowy wymiar – odkrywanie świata, którego już nie ma, nie może być ograniczane do poznawania wielkich postaci i najważniejszych wydarzeń politycznych.

zlobek_1930.jpg

Autorem bloga Historiawizualna.pl jest Marcin Wilkowski, badający nowe formy obecności historii i problemy pamięci w nowych mediach i w popkulturze. Jest założycielem i autorem serwisu Historiaimedia.org.

Blog posiada także własną stronę na Facebooku http://facebook.com/HistoriaWizualna

Nadesłał: Marcin Wilkowski

(rl)