O bibliotecznych forach dyskusyjnych słów kilka

Maj 19, 2007 | Możliwość komentowania O bibliotecznych forach dyskusyjnych słów kilka została wyłączona

Co to takiego forum dyskusyjne i czemu ono służy? Według Wikipedii, „forum dyskusyjne jest przeniesioną do struktury stron WWW formą grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej”.

Fora dyskusyjne pełnią, czy też mogą pełnić, rozmaite funkcje. Mogą być:

  • – miejscem w Internecie, które pozwala użytkownikom wymieniać informacje, poglądy i po prostu dyskutować na interesujące ich tematy,
  • – sposobem (narzędziem), za pomocą którego można podawać użytkownikom aktualne informacje na temat instytucji prowadzącej forum (np. zasady korzystania, usługi, inicjatywy, pomysły, etc.),
  • – sposobem na uzyskanie informacji zwrotnych od użytkowników na temat działalności danej instytucji, które później można analizować i na ich podstawie usprawniać oferowane usługi.

Forum dyskusyjne stosunkowo łatwo jest założyć (służą do tego często darmowe i proste w obsłudze skrypty), trudniej jest za to potem je prowadzić. Aby forum było dobre i na poziomie, konieczne jest jego moderowanie, tzn. egzekwowanie obowiązujących reguł wynikających z przyjętego regulaminu, a także pilnowanie, by użytkownicy przestrzegali zasad kultury, poprawności językowej i netykiety. Osoby odpowiedzialne za działanie forum (administratorzy i moderatorzy) powinny zatem śledzić wszystkie dyskusje i czytać wypowiedzi zazwyczaj anonimowych użytkowników, co w przypadku bardziej rozbudowanych forów staje się zajęciem dość czasochłonnym.

Wydaje się jednak, że bibliotekarze coraz bardziej przekonują się do tej formy komunikacji. Od wielu lat funkcjonuje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem bibliotekarskie forum dyskusyjne przy serwisie EBIB – Elektroniczna Biblioteka. Nauczyciele bibliotekarze mają swoje Forum „Biblioteki w Szkole”, a bibliotekarze bibliotek cyfrowych, użytkownicy BC i osoby zainteresowane wprowadzaniem w życie koncepcji Biblioteki 2.0 dyskutują na Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych Biblioteka 2.0 🙂

Coraz częściej fora dyskusyjne pojawiają się także w bibliotekach, tworząc elektroniczną platformę komunikacji pomiędzy bibliotekarzami a czytelnikami i użytkownikami bibliotecznych usług. Chciałabym dziś zaproponować przegląd kilku forów działających w serwisach polskich bibliotek oraz pojawiających się w nich wątków dyskusji, z nadzieją, że pomoże to zainteresowanym bibliotekarzom zorientować się w temacie i być może zachęci do wypróbowania tej nowoczesnej formy komunikacji.

Zaznaczam, że nie prowadziłam żadnych poważniejszych badań na temat bibliotecznych forów, bo materiał badawczy jest jeszcze dość skąpy i chyba lepiej z tym poczekać. Wybrałam kilka łatwo znajdywalnych poprzez Google’a i mających już w swojej bazie pewną liczbę wypowiedzi i użytkowników. Oczywiście dobrze byłoby przedstawić jakieś inne ciekawe fora, doświadczenia ich autorów oraz użytkowników, a także propozycje różnych sposobów wykorzystania tej formy komunikacji w bibliotekach lub szczególnie popularnych, utrafionych czy potrzebnych tematów dyskusji.

Warto zajrzeć na forum dyskusyjne wrocławskiej Mediateki, które – sądząc po liczbie tematów i wiadomości – cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników. Szczególnie popularny temat to: Wasze propozycje uzupełniania zbiorów, czyli kierowana do czytelników prośba o sugestie, jakie książki, płyty CD, filmy DVD i gry komputerowe Biblioteka powinna kupić do swoich zbiorów. To prawda, że Mediateka dysponuje szczególnie atrakcyjnymi zbiorami (multimedia!) kierowanymi do młodych odbiorców, ale przegląd wątków pozwala na zorientowanie się, czego młodzi poszukują i co chcieliby znaleźć w bibliotece.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie od kilku lat prowadzi forum, w którym zachęca swoich czytelników do dyskusji na temat przeczytanych książek, pisania recenzji i składania propozycji nowych nabytków. Na forum są także wątki służące bibliotekarzom do informowania na bieżąco o działalności Biblioteki, a czytelnikom – do oceniania jej pracy. Jest także wątek Pogaduchy, w którym czytelnicy i bibliotekarze MBP mogą wymieniać się poglądami czy refleksjami na różne tematy, np. o swoich upodobaniach muzycznych, filmowych, motoryzacyjnych, a nawet na temat podróżowania autostopem 🙂

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie na swoim forum zachęca czytelników nie tylko do dyskutowania o książkach i pracy biblioteki, lecz także do rozmów o poezji i przedstawiania swoich prób poetyckich. Na forum sporo miejsca zajmuje Giełda podręczników szkolnych – sądząc po statystykach ciesząca się dużym zainteresowaniem.

Fora warszawskich bibliotek publicznych – w Bemowie i w Wesołej mimo mniej atrakcyjnej i trochę przestarzałej formy graficznej także cieszą się dużym zainteresowaniem. Dyskusje dotyczą głównie funkcji, problemów technicznych i możliwości katalogów bibliotecznych, lecz jest także miejsce na propozycje książkowe, recenzje czy inne informacje lub pytania zadawane przez czytelników.

Forum Biblioteki Publicznej w Imielinie, należącej do mniejszych bibliotek publicznych (jedna placówka, dwoje stałych pracowników), oferuje swoim użytkownikom możliwość zadawania pytań, proponowania nowych nabytków, rozmów o książkach, dzielenia sie wrażeniami na temat organizowanych przez Bibliotekę imprez, itp.

Wydaje się, że niewiele jest forów prowadzonych przez biblioteki uniwersyteckie i naukowe (lub ja nie umiałam takich szybko znaleźć?). Niektóre uczelnie prowadzą swoje fora i tam pewnie jest (lub będzie w przyszłości) miejsce na dyskusje na biblioteczne tematy. Jednak przykład Forum czytelników i bibliotekarzy Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, które – choć działa od niedawna – odnotowało już dość sporą liczbę użytkowników i odwiedzin, pokazuje, że taka forma komunikacji spotyka się z pozytywnym odbiorem. Forum oferuje możliwość informowania użytkowników Biblioteki o interesujących źródłach informacji naukowej, wydarzeniach i imprezach organizowanych przez Bibliotekę, jest także miejsce na „książkę skarg i wniosków”, wszelkie uwagi i propozycje.

Agnieszka Koszowska


Comments

Comments are closed.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: