O bibliotecznych blogach i ich walorach promocyjnych, cz. 1

Czerwiec 7, 2007 | Możliwość komentowania O bibliotecznych blogach i ich walorach promocyjnych, cz. 1 została wyłączona

O tym, jak biblioteki mogą wykorzystać narzędzia Web 2.0 w celach marketingowych, napisała niedawno Darlene Fichter w artykule Seven Strategies for Marketing in a Web 2.0 World. Ta sama autorka już kilka lat temu pisała o bibliotecznych blogach i o tym, jak można wykorzystać ich walory promocyjne. Myślę, ze warto przybliżać bibliotekarzom możliwości tego taniego i dość prostego w obsłudze narzędzia, bowiem coraz więcej bibliotek na świecie dostrzega jego zalety. Chciałabym stopniowo – posty blogowe teoretycznie nie powinny być zbyt długie 😉 – opisać, czym są blogi, jakimi zasadami powinno się kierować, by w pełni wykorzystać ich możliwości, podam także kilka ciekawych przykładów blogów już prowadzonych przez biblioteki.

Czym właściwie jest blog? Niektórzy tłumaczą to słowo jako internetowy „pamiętnik” (co sugeruje bardziej osobisty i prywatny charakter tego narzędzia), inni wolą słowo „dziennik”, też trochę mylące, bo sugeruje, że blog należy uzupełniać każdego dnia. Blog jest po prostu rodzajem strony internetowej, utworzonej za pomocą gotowego szablonu i zawierającej wpisy (posty) uszeregowane chronologicznie w kolejności od najnowszego do najstarszego. Oczywiście na tym nie kończą się techniczne możliwości programów do prowadzenia bloga. Posty można przyporządkowywać do utworzonych kategorii tematycznych, przechowywać w archiwum (ułożonym wg lat, miesięcy lub dni, zależnie od częstotliwości publikowania), powiadamiać o zmianach za pomocą kanałów RSS, dodawać linki do innych stron www, także uporządkowane tematycznie, zamieszczać materiały graficzne i multimedialne, komentarze użytkowników oraz inne oferowane przez dany program usługi.

Dla Evana Williamsa, twórcy programu Blogger, idea bloga sprowadza się do trzech zasadniczych punktów: aktualność (możliwość łatwego i częstego wprowadzania nowych materiałów), zwięzłość i osobisty charakter. Największą zaletą blogów wydaje się łatwość i prostota ich zakładania oraz prowadzenia – przekona się o tym każdy, kto w przeszłości próbował stworzyć stronę www (własną lub swojej biblioteki) tradycyjnymi sposobami 🙂

Blogi mają także ogromne walory komunikacyjne: dzięki możliwości komentowania opublikowanych materiałów tworzą platformę dialogu i współpracy pomiędzy autorami postów a ich czytelnikami, zaś zamieszczanie linków do innych stron (i innych blogów) sprzyja formowaniu się internetowej społeczności użytkowników (np. autorów branżowych blogów).

Zanim założy się bibliotecznego bloga, należy przemyśleć kilka spraw. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy blog jest właściwym narzędziem realizacji naszej marketingowej strategii – czy grupa docelowa odbiorców naszych bibliotecznych usług to także użytkownicy Internetu, a jeśli tak, to czy jest ona odpowiednio duża, by prowadzenie bloga nie okazało się straconym wysiłkiem. Do jakiego kręgu użytkowników skierujemy naszą blogową ofertę, jakiego rodzaju treści im zaoferujemy i w jaki sposób im je podamy? Czy Twoi czytelnicy chcieliby otrzymywać krótkie i częste komunikaty na temat tego, co dzieje się w bibliotece? Czy lubią być na bieżąco? O czym mógłbyś ich w ten sposób informować? Czy chciałbyś, by więcej osób dowiedziało się, co oferuje Twoja biblioteka i dzięki temu zostało jej użytkownikami? A może wolałbyś tylko zachęcić internautów do wypróbowania nowych bibliotecznych usług online? Pomyśl też o tych czytelnikach, których już masz i którzy chętnie przychodzą wypożyczać książki, a których można by lepiej i sprawniej informować o nowościach wydawniczych i ich recenzjach. Może szukasz nowych sposobów dotarcia czy komunikacji ze specjalnymi grupami użytkowników (takimi jak np. dzieci i młodzież), których przedstawiciele chętniej przebywają w sieci niż spotykają się osobiście?
Cdn.