Gdy już zdecydujemy się na typ odbiorcy, do którego skierujemy bibliotecznego bloga, a także ustalimy zakres tematyczny publikowanych tekstów, warto zastanowić się nad sprawami technicznymi, tzn. nad tym, jaki program wykorzystać, czy zamieścić blog na własnym, czy też na zdalnym serwerze, a także jakie wprowadzić ograniczenia i zabezpieczenia.

Programów do zakładania i obsługi blogów jest wiele, i wciąż powstają nowe. Do najpopularniejszych (i bezpłatnych) należą: WordPress, NooBlog Writer, czy google’owe narzędzie Blogger. Zakładanie blogów umożliwiają także portale internetowe, np. Onet.pl i specjalne blogowe serwisy, np. eBlog (wykorzystywane jednak głównie do tworzenia prywatnych blogów). Rosnącą popularność blogowania dostrzegła także firma Microsoft, która uwzględniła narzędzie do tworzenia blogów w najnowszej edycji programu Word 2007.

Zanim dokonamy wyboru programu, warto sprawdzić, jakie dany program oferuje funkcje i zastanowić się, jakie ustawienia będą dla nas najbardziej odpowiednie. Możemy np. zdecydować się na dzienną archiwizację postów (jeśli planujemy często publikować), miesięczną lub nawet roczną. Optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem wydaje się być archiwizacja miesięczna. Posty można szeregować wg dowolnie utworzonych kategorii tematycznych, warto więc zastanowić się, czy stworzymy jakieś kategorie i jak je nazwiemy.

Blog może mieć kilku autorów, należy zatem dokonać wyboru osób mających uprawnienia do publikowania, trzeba także ustalić, czy pozwolimy wszystkim czytelnikom pisać komentarze, czy wprowadzimy jakieś ograniczenia (konieczność rejestracji, moderowanie komentarzy). Umożliwienie czytelnikom komentowania postów wydaje się ze wszech miar pożądane, zależy nam bowiem na usprawnieniu komunikacji z nimi, warto jednak rozważyć opcję z moderowaniem komentarzy, czyli koniecznością zatwierdzenia przez nas tego, co napiszą czytelnicy.

Istotnym elementem każdego bloga powinno być umożliwienie czytelnikom subskrybowania treści za pomocą RSS lub innych kanałów informacyjnych (np. Atom). Funkcja ta jest z reguły w programach do blogowania ustawiona domyślnie, choć warto ją przetestować. Zainteresowani czytelnicy będą mogli dzięki niej sprawdzać za pomocą posiadanego czytnika RSS lub dynamicznych zakładek w swojej przeglądarce, czy w blogu pojawił się jakiś nowy post. Syndykacja treści za pomocą kanałów informacyjnych oferuje również dodatkowe możliwości, przede wszystkim udostępnianie publikowanych treści innym witrynom internetowym. Dla biblioteki publicznej dobrym rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie mechanizmów pobierających nagłówki nowych blogowych postów w serwisach www blisko związanych z biblioteką, np. na stronach urzędów miast czy gmin.

Ważne jest także, aby wypracować i utrzymać spójność, konsekwencję i wysoki poziom edytorski bibliotecznego bloga. Tak, jak w przypadku każdej innej publikacji, trzeba zadbać o jakość: zapewnić schludność i poprawność językową publikowanych postów – najlepiej znaleźć w gronie pracowników osoby z talentem pisarskim, potrafiące pisać ciekawie, poprawnie i przede wszystkim zwięźle. Istotny jest też kształt edytorski: forma tytułu, elementy dekoracyjne, symbolika, kolorystyka, czytelność strony, a więc wszystko to, co decyduje o walorach estetycznych publikacji, a także utrwala wypracowany dobry wizerunek biblioteki w świadomości jej użytkowników.
cdn.

1 Comment so far

1. Monika Jędralska on Czerwiec 21, 2007 10:23 am

A od wczoraj Blogger w polskiej wersji językowej:) Oby biblioteczna blogosfera szybko się powiększała. Będzie wszak nieco łatwiej niewprawionym blogowiczom;)I filmów z You Tube zagnieżdżą na blogach pewnie więcej…You Tube od 2 dni jest także po polsku:)