Podcasting – także w bibliotekach

Lipiec 8, 2007 | Możliwość komentowania Podcasting – także w bibliotekach została wyłączona

Przeglądając zasoby Internetu, coraz częściej można spotkać nowe, pozatekstowe formy prezentacji treści. Należą do nich podcasty – materiały dźwiękowe do pobrania w postaci plików mp3 lub przesłuchania za pomocą dostępnych programów, bez możliwości zapisu na twardym dysku (tzw. media strumieniowe). Taka forma przekazu informacji staje się coraz popularniejsza: wykorzystują ją komercyjne firmy, profesjonalne rozgłośnie radiowe, a także indywidualni autorzy, hobbyści czy pasjonaci. Nic dziwnego – wszak jedną z najistotniejszych cech World Wide Web jest jej multimedialność: społeczność użytkowników Internetu już dawno odkryła możliwości publikowania w sieci tekstów (blogi, serwisy wiki), a równie łatwo (i niedrogo) można w niej zamieszczać także inne typy mediów.

Czym właściwie jest podcast? Zgodnie z definicją zawartą na stronie
Polskiego Radia podcast jest formą internetowej publikacji dźwiękowej, która ukazuje się zazwyczaj w postaci regularnych odcinków. Jej nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów: iPod (odtwarzacz plików muzycznych) oraz broadcast (transmisja, przekaz). Audycje opublikowane w postaci podcastów można odtwarzać w dowolnym miejscu i czasie, zarówno na komputerze wyposażonym w popularne programy do odbioru multimediów lub specjalistyczne oprogramowanie (tzw. podcatchery), jak i na przenośnych odtwarzaczach plików dźwiękowych. Podcasty można oczywiście opatrywać etykietami oraz subskrybować za pomocą kanałów RSS.

Przydatne informacje dla osób zainteresowanych technicznymi aspektami podcastingu można znaleźć w portalu Polskiego Radia Podcasting, m. in. co to jest podcast, jakie są jego odmiany, w jaki sposób stworzyć własny podcast i jak go opublikować. Na podstronie, zawierającej podcasty tematyczne (poświęcone nowym technologiom) zamieszczono ciekawe informacje o podcastach w formie… podcastu właśnie. Godne polecenia są także opublikowane tam podcasty o tematyce związanej z działalnością firmy Google oraz jej usługami.

Z materiałów wykorzystanych w wymienionych podcastach można się dowiedzieć, że technologia podcastingu jest coraz częściej wykorzystywana w celach marketingowych (tzw. nanocasty), np. do informowania o nowych produktach lub usługach, zbierania informacji o preferencjach konsumentów (z użyciem specjalnych narzędzi do targetowania), czy po prostu do kreowania wizerunku marki. Z podcastów korzystają wielkie koncerny medialne, jak CNN i BBC, a także inne znane firmy, np. IBM, Volvo, czy Warner Bros. Szczególnie zainteresowani podcastingiem są przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, turystycznej i rozrywkowej. Dzięki wykorzystaniu takiej formy publikacji mogą w atrakcyjny sposób prezentować nowe technologiczne rozwiązania, budować wizerunek firmy lub przyciągać nowych klientów.

Ciekawym miejscem, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji o podcastingu jest portal Podcasting.com.pl, zawierający m.in. katalog tematyczny polskich podcastów, poradniki tworzenia i udostępniania podcastów, a także Kurs podcastingu do pobrania w postaci dokumentu pdf.

Przykład wykorzystania technologii podcastingu przez firmę komercyjną znajdziemy w serwisie Bre Banku S.A. Audycje prezentowane przez Bre Bank zawierają m.in. cykliczny Serwis ekonomiczny z bieżącymi informacjami na temat sytuacji gospodarczej oraz ważnych wydarzeń na rynkach kapitałowych w kraju i na świecie.

Podcast stanowi formę publikacji, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniom współczesnego odbiorcy: to użytkownik decyduje o tym, kiedy i w jaki sposób chce posłuchać danej audycji, a także może wybrać interesujące go materiały i śledzić na bieżąco wszystkie zmiany. Ważne jest też to, że informacje opublikowane w formie podcastów mogą znaleźć swoich odbiorców wśród osób z różnymi dysfunkcjami (niewidomych, niedowidzących, czy mających trudności z poruszaniem się).

Czy podcasty powinny zainteresować także bibliotekarzy? Jak najbardziej! Podcasting pozwala, na przykład, rejestrować i publikować w sieci materiały z bibliotecznych imprez (spotkań autorskich, konferencji, wizyt ciekawych osób, zajęć dla dzieci i młodzieży itp). W ten sposób można nie tylko promować biblioteczną działalność kulturalną, lecz także udostępniać zarejestrowany materiał osobom, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w imprezach osobiście (np. chorym, niepełnosprawnym, czy z innych powodów wykluczonym społecznie).

Materiały dźwiękowe (a także video) zarejestrowane podczas bibliotecznych imprez zamieszczają na swoich stronach niektóre amerykańskie biblioteki, np. Kankakee Public Library. Ale podcasting mógłby służyć nie tylko do udostępniania materiałów z imprez. Można by także, wzorem firm komercyjnych, wykorzystać tę technologię w celach marketingowych: np. zamieszczać zapowiedzi ciekawych wydarzeń, reklamy oferowanych usług, wywiady z dyrektorami zapraszającymi publiczność do odwiedzenia biblioteki, itd.

Bibliotekarze – szczególnie zajmujący się wyszukiwaniem i udzielaniem informacji – nie powinni zapominać także o tym, że podcast (podobnie jak blog, czy serwis wiki) może stanowić jej wartościowe źródło. Wiele wskazuje na to, że technologia rejestracji i publikacji w sieci materiałów multimedialnych będzie się nadal rozwijać, a jej dostępność (darmowe programy do obróbki dźwięku, coraz niższe ceny urządzeń odtwarzających pliki mp3) będzie coraz większa. Dla bibliotekarzy oznacza to, że powinni zapoznać sie z zasadami działania podcastów jako formy przekazu informacji, a także nauczyć się ich wyszukiwania, klasyfikowania, udostępniania i oceniania ich wartości.