Wirtualny świat Second Life rozrasta się niezwykle szybko – obecnie zamieszkuje go ponad 9 milionów zarejestrowanych użytkowników. Firmy, instytucje, miasta, a nawet państwa zakładają w SL swoje przedstawicielstwa, rodzą się zjawiska określane mianem Ekonomii 2.0, kwitnie przedsiębiorczość i rozwija się kultura. Jest także coraz więcej polskich akcentów – od niedawna możemy wybrać się na spacer po krakowskim rynku, zrobić zakupy w Sukiennicach, zajrzeć do wnętrza kamieniczek i potańczyć na wolnym (wirtualnym) powietrzu.

Wizyta w SL nie wymaga jakichś specjalnie skomplikowanych przygotowań czy dużych umiejętności technicznych. Wystarczy wejść na stronę www.secondlife.com, założyć darmowe konto i wybrać sobie awatar, czyli reprezentację naszej osoby w wirtualnym świecie. Niestety, trzeba mieć w miarę nową kartę grafiki, starsze komputery mogą się zbuntować. Nie jest prawdą, natomiast, że świat SL jest w pełni komercyjny i bez większej ilości gotówki (obowiązującą walutą jest dolar Linden) nic w nim nie zrobimy. Wiele usług i przedmiotów dostępnych jest za darmo, można nawet bezpłatnie wyposażyć swój awatar w różne ciekawe stroje czy ozdoby (np. koszulki promocyjne).

O tym, że swoje miejsca (wyspy) w Second Life ma już wiele bibliotek, pisano wielokrotnie i w wielu miejscach, także w naszym kraju. Jeden z tematów na forum Biblioteka 2.0 poświęcony był nawet planom zorganizowania Pierwszego Polskiego Sympozjum Bibliotekarzy w SL. Wierzę, że kiedyś pomysł ten zostanie zrealizowany – nawet jeśli nie w postaci formalnej konferencji, to może choć luźnego, integracyjnego spotkania.

Póki co, warto być może pokazać, jak biblioteki wyglądają w SL i w jaki sposób wykorzystują środowisko wirtualne do realizacji swoich celów – prowadzenia działalności informacyjnej, edukacyjnej i kulturalnej na rzecz różnych kategorii użytkowników.

W kwietniu 2006 roku z inicjatywy amerykańskiej organizacji Alliance Library System rozpoczęto realizację projektu pod nazwą Info Island, którego celem było zorganizowanie bibliotecznych usług w wirtualnym świecie Second Life. Projekt rozwija się dynamicznie: ALS nawiązała współpracę z różnymi bibliotekami świata rzeczywistego (m.in. z National Library of Medicine), instytucjami edukacyjnymi, organizacjami non-profit, a także z indywidualnymi osobami – ludźmi nauki i chętnymi do pomocy wolontariuszami. Info Island oferuje usługi informacyjne, udostępnia materiały online (także pełne teksty książek), organizuje spotkania autorskie, dyskusje literackie, wystawy, koncerty i inne imprezy kulturalne. Wydarzenia te cieszą się sporą popularnością i przyciągają wielu mieszkańców wirtualnego świata. Również takich, którzy na co dzień nie korzystają z usług bibliotecznych w świecie rzeczywistym. Tak więc, dzięki Second Life można realizować jedno z założeń Biblioteki 2.0 – aktywne poszukiwanie nowych grup użytkowników.

Dostępny w YouTube filmik Tour of Info Island, nakręcony przez pędzącego na rolkach użytkownika SL (a właściwie jego awatar 🙂 ), pozwala obejrzeć (choć w dość szybkim tempie) różne miejsca Info Island i uświadomić sobie ogrom tego przedsięwzięcia.

Info Island to, wbrew swojej nazwie, nie jedna, lecz wiele różnych wysp. Można zapoznać się z ich rozmieszczeniem na wirtualnym planie i następnie teleportować się do interesującej nas lokacji.

Plan Info Island

Stanowisko informacyjne (przy którym dyżuruje też Reference Librarian) wyposażone jest w monitory, za pomocą których dotrzemy do różnych źródeł informacji: słowników, encyklopedii, portali informacyjnych i nawet specjalnych usług Google’a – jeden z nich skieruje nas m.in. do serwisu Google Book Search. Po dotknięciu monitora (polecenie „touch” lub kliknięcie) pojawia się niebieski ekran, na którym wypisane są dostępne źródła – należy kliknąć numer odpowiadający interesującemu nas tytułowi i zostaniemy przeniesieni na odpowiednią stronę WWW.

Informacja w Info Island

Można także odwiedzić Readers Advisory Corner (Kącik Porad Czytelniczych) – wirtualne stanowiska komputerowe pomogą wyszukać w sieci materiały pomocne dla miłośników literatury. Każdy monitor oferuje dostęp do różnego rodzaju źródeł: są to m.in. strony poświęcone adaptacjom literackim (Based on the book), blogi o książkach i literaturze (Book Weblogs), miejsca w sieci polecające różne książki (Read-a-like), serwisy z recenzjami (Book Reviews), przewodniki po książkach, strony prezentujące książki najpopularniejsze, najczęściej czytane i polecane przez czytelników, witryny poświęcone klubom dyskusyjnych, zawierające także porady, jak założyć taki klub (Book Guides), wyszukiwarki materiałów o książkach i literaturze pięknej (Search Engines), strony o nagrodach literackich (Book Awards), i serwisy z poradami warsztatowymi dla początkujących pisarzy (Writing Sites). Tutaj także dyżuruje bibliotekarz, służy pomocą i odpowiada na pytania.

Readers Advisory Corner

Udostępnianie materiałów źródłowych w wirtualnych bibliotekach SL przybiera różne formy. Użytkownicy są przeważnie kierowani do stron WWW, na których znajdują zamieszczone teksty, można też pobrać gotowy materiał jako „obiekt”, umieścić go w swoim inwentarzu i korzystać w dogodnej chwili, są także gotowe księgi do czytania na ekranie.

Jak założyć firmę w SL

Sposób czytania nie jest może najwygodniejszy 🙂 (choć pewnie zależy to też od szybkości naszego sprzętu), ale można w ten sposób zapoznać się z treścią kilku książek, np. kursu programu Paint Shop Pro, czy poradnika przedsiębiorczości w Second Life.

Czytanie w SL

Możemy także (właściwie nasz awatar) skorzystać z darmowego drinka, gdy zmęczymy się czytaniem – nieopodal stoją wirtualne automaty serwujące m.in. napoje dodające skrzydeł 🙂 (fajny pomysł na nawiązanie współpracy ze sponsorami). Popijając można oglądać reklamy różnych projektów SL – nie tylko tych komercyjnych, ale także o charakterze charytatywnym. Można też zerknąć na cyfrowe zbiory udostępnione za pośrednictwem Info Island – pochodzące m.in. z serwisu Project Gutenberg oraz Uniwersytetu Pennsylwanii.

Digital Collections

Biblioteki uczestniczące w projekcie Info Island prezentują informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych: spotkaniach autorskich, dyskusjach literackich, czy organizowanych wystawach. Możemy się z nimi zapoznać przeglądając treść wirtualnych billboardów, plakatów i ekranów informacyjnych.

Ogłoszenia

Jednym z projektów działających w ramach Info Island jest osobna inicjatywa ICT Library, skierowana do osób zajmujących się edukacją i zainteresowanych wykorzystaniem wirtualnego środowiska SL w celach edukacyjnych. ICT Library udostępnia odwiedzającym narzędzia edukacyjne (zarówno za darmo, jaki i odpłatnie), służy pomocą i udziela cennych wskazówek jak najlepiej wykorzystać środowisko SL w szkolnictwie, propaguje informację o innowacyjnych projektach i oferuje pomoc finansową w postaci grantów.

ICT Library

Pokazałam dziś tylko niektóre lokacje dostępne na Info Island. Sama Info Island to oczywiście jedno z wielu bibliotecznych miejsc w SL. Istnieją inne i wciąż pojawiają się nowe. Z pewnością warto częściej zaglądać do Second Life, by zwiedzać, podpatrywać ciekawe pomysły, rozmawiać z bibliotekarzami i spotykanymi gośćmi, korzystać z wirtualnych usług bibliotecznych i znajdywać nowe ciekawe materiały.

Za jakiś czas na pewno znajdą się w SL także polskie biblioteki, a awatary naszych bibliotekarzy będą udzielać informacji, prezentować regionalne materiały i promować globalnie rodzimą kulturę. Myślę, że tak właśnie będzie, ale czy już niedługo? Ciekawa jestem zdania polskich bibliotekarzy (i użytkowników bibliotek oczywiście też) na temat poszerzania zakresu usług bibliotecznych o możliwości, jakie daje świat wirtualny. Gdy na szkoleniach mówiłam o nowoczesnych usługach bibliotek amerykańskich w oparciu o narzędzia typu Web Contact Center, zdarzało mi się usłyszeć „Jakie to bezduszne” :). Ciekawa jestem, czy szybko pokonamy emocjonalne opory i pozwolimy naszym awatarom funkcjonować zawodowo w świecie, który nadal nazywany jest „grą” i przez wielu kojarzony bywa tylko z rozrywką. Niewątpliwie, niesie on ze sobą niesamowity potencjał i chyba nie wolno nam tak po prostu przejść obojętnie. Jak myślicie?

Agnis Oh (Agnieszka Koszowska)


Comments

2 komentarze

  1. Elektroblog - techsty i okolice » Biblioteki w “Second Life” on Wrzesień 12, 2007 10:35 pm

    […] biblioteka w “Second Life” doczekała się bardzo ciekawej, polskiej recenzji na blogu Biblioteka 2.0. Stanowiska informacyjne, wyposażone nie tylko wirtualne ekrany dotykowe, ale w awatary […]

  2. diana on Luty 7, 2008 9:02 am

    Hmmmmmm Mi się nic nie pojawiło z avatarem….

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: