Broadcast Your Library! – Biblioteki w YouTube

Październik 20, 2007 | Możliwość komentowania Broadcast Your Library! – Biblioteki w YouTube została wyłączona

YouTube to społecznościowy serwis wymiany plików wideo znany niemal wszystkim internautom. Pewnie każdy z nas co najmniej raz w życiu dostał na skrzynkę e-mail link do któregoś z setek wideoklipów, filmików, animacji, reportaży czy innych materiałów wideo publikowanych przez amatorskich twórców lub profesjonalne wytwórnie. Dziennie na YouTube zamieszczanych jest ponad 65 tysięcy plików, ok. 100 milionów filmów oglądanych jest każdego dnia, a 20 milionów użytkowników odwiedza serwis w ciągu miesiąca (źródło: Wikipedia). Zawartość serwisu to materiały wideo (filmowe i telewizyjne), muzyczne wideoklipy, filmy amatorskie i wideoblogi. Popularność YouTube przyciąga setki tysięcy użytkowników pragnących się podzielić z całym światem swoimi operatorskimi próbami, licząc na zainteresowanie ze strony hollywoodzkich łowców talentów. Ale z serwisu zaczynają także korzystać wielkie medialne koncerny. Brytyjska stacja BBC uruchomiła w YouTube 3 kanały z własnymi produkcjami: zwiastunami programów telewizyjnych, fragmentami filmów archiwalnych i popularnych programów. Publikację wiadomości za pośrednictwem YouTube zapowiada także CNN International, a nasza rodzima TVP już uruchomiła w serwisie własny kanał iTVP.

YouTube zaczyna też odgrywać rolę narzędzia edukacyjnego i jako takie bywa wykorzystywane zarówno przez osoby uczące się, jak i nauczycieli, szkoły, czy nawet uczelnie wyższe. Uczniowie mogą za pomocą nagranych przez siebie filmów dokumentować swoją pracę nad prowadzonym projektem i dzielić sie jej efektami z koleżankami i kolegami, uzyskując przy okazji informacje zwrotne (jak pokazuje jeden z przypadków opisany tutaj).

Kalifornijski Uniwersytet w Berkeley niedawno zamieścił w serwisie ponad 300 godzin nagrań wideo, składających sie na 9 pełnych kursów akademickich. Tematyka publikowanych przez Berkeley materiałów to konflikty międzynarodowe, biologia, chemia, fizyka, Internet i nowe technologie.

Obserwujemy zatem znaczącą metamorfozę YouTube: z amatorskiej sieci wymiany plików wideo staje się powoli narzędziem o potężnym potencjale promocyjnym oraz nowym, cennym źródłem informacji. Z obu powodów serwis powinien być dostrzeżony przez biblioteki, i tak właśnie się dzieje. Filmów mających w tytule słowo „library”, „biblioteka’, „Bibliothek”, „bibliotheque” można w YouTube znaleźć całe mnóstwo. Oprócz multum parodystycznych klipów poświęconych bibliotekom i bibliotekarzom (ech, czego to się nie robi w bibliotece…) dostępne są także wspaniałe materiały promujące ofertę bibliotek w ciekawy, nowatorski sposób, np. Discover a New World at Columbus Public Library, Denver Public Library: Summer of Reading czy Story Time (Rediscover your Calgary Public Library).

W YouTube mozna też znaleźć sporo materiałów z polskich bibliotek. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie opublikowała już kilka filmów. Oglądając jeden z nich można zapoznać sie z podstawowymi informacjami na temat Biblioteki (takimi jak godziny otwarcia, zbiory, usługi i dane kontaktowe). Biblioteka zamieściła też screencast objaśniający, jak korzystać z katalogu online: jak znaleźć katalog w sieci, jak stosować wyszukiwanie proste i złożone, jakie są oznaczenia zbiorów i co można zrobić, posługując się kontem czytelnika. Inny filmik wejherowskiej Biblioteki prezentuje Wejherowską Bibliotekę Cyfrową.

Sporo materiałów opublikowała Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Szczególnie interesujący jest film Klimaty Kulturowe – warsztat japońskiej kaligrafii SHO,pokazujący ciekawą formę zajęć prowadzonych w Bibliotece, zrobiony bardzo profesjonalnie i umiejętnie promujący ofertę Biblioteki. MBP opublikowała także relację ze spotkania autorskiego z Manuelą Gretkowską.

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zaprezentowała w YouTube materiał TV o Bibliotece zarejestrowany z okazji Dnia Bibliotekarza. Relację z jednej z wystaw twórczosci lokalnego twórcy, która odbyła sie w piekarskiej MBP pokazuje materiał Czarno-białe miasta.

Prawdziwą gratką okazał sie dla mnie filmik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie i Szkoły Języka Angielskiego Matrix School. Materiał zachęca do uczestnictwa w nieodpłatnych zajęciach z języka angielskiego prowadzonych w nowym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Jak widać, biblioteki (czy też szkoły językowe) to kuźnie talentów reżyserskich 🙂 I dobrze! Relację z otwarcia nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie dla czytelników możemy także zobaczyć w YouTube.

YouTube to świetny sposób na pokazanie ludziom biblioteki „z krwi i kości”, promowanie jej działalności, a także obalanie wlokących się za bibliotekarzami od stuleci negatywnych stereotypów. Ale też pojawianie się wciąż nowych, zróżnicowanych kanałów komunikacji i dystrybucji treści skłania do refleksji – ile jeszcze dodatkowych cech i umiejętności powinien posiadać współczesny bibliotekarz. Bo byłoby dobrze, aby był też niezłym operatorem filmowym 🙂