Telefonia internetowa to kolejna dynamicznie rozwijająca się technologia sieciowa, ciesząca się coraz większą popularnością wśród różnorodnych grup odbiorców. Indywidualni użytkownicy chętnie korzystają z komunikatora Skype – programu umożliwiającego darmowe rozmowy przez Internet, z możliwością przesyłania nie tylko głosu, lecz także obrazu (jeśli mamy kamerę internetową). Zresztą, funkcję komunikacji głosowej wprowadziły także inne popularne komunikatory internetowe, takie jak Gadu-Gadu, Google Talk, czy MSN.

Komercyjni dostawcy usług telefonii internetowej oferują swoim klientom nie tylko możliwość tanich połączeń telefonicznych, lecz także dodatkowe rozwiązania usprawniające komunikację i pracę w przedsiębiorstwie. Wykaz i opis stosowanych rozwiązań znajdziemy w tekście Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena, opublikowanym niedawno w serwisie egospodarka.pl.

Do ciekawszych usług telefonii internetowej należą połączenia konferencyjne zapewniające jednoczesną rozmowę kilku użytkowników, wideotelefon (z opcją wideokonferencji), wysyłanie i odbieranie faksów pocztą elektroniczną, system IVR (interaktywna głosowa obsługa użytkownika), czy sms na telefon – usługa konwersji wiadomości tekstowych na głosowe za pomocą syntezatora mowy. Niektórzy operatorzy oferują firmom specjalne pakiety biznesowe z dodatkowymi opcjami, np. umożliwiającymi jednoczesną pracę kilku osób nad tym samym dokumentem, co stanowi znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż kilkakrotne wysyłanie e-maili z załącznikami. Przykłady zastosowania usług telefonii internetowej w firmie zawiera tekst VOIP is going into business opublikowany w serwisie BBC Click wraz z materiałem wideo z dnia 23 listopada br. (materiał wideo dostępny jest w archiwum Click).

Telefonia internetowa nazywana jest także technologią VoIP (Voice over Internet Protocol), umożliwiającą przesyłanie dźwięku (od niedawna też obrazu) przez Internet. Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim jego niski koszt w porównaniu z telefonią tradycyjną, możliwość połączeń z telefonami stacjonarnymi, mobilność (raz nadany numer użytkownika jest niezależny od jego miejsca pobytu), a także konkurencyjność wobec państwowych operatorów – monopolistów. Wadą jest konieczność posiadania sprzętu, oprogramowania i dostępu do Internetu oraz wciąż jeszcze niezadowalająca jakość dźwięku i obrazu (w przypadku komunikatorów darmowych).

Korzyści finansowe wynikające ze stosowania VoIP powinny przemówić do polskich bibliotek, wszak prawie każda boryka się z problemami budżetowymi, lub chętnie ograniczyłaby niepotrzebne wydatki. Jednak wygląda na to, że telefonia internetowa się w naszych bibliotekach jeszcze nie zadomowiła: być może wynika to z braku wiedzy lub obaw o niską jakość i zawodność przekazu. Jakość sprzętu i przepustowość łączy internetowych też mogą stanowić poważną przeszkodę, zwłaszcza w przypadku mniejszych bibliotek. W tych większych pracownicy niekiedy wykorzystują Skype’a do komunikowania się pomiędzy sobą, co pozwala przypuszczać, że program ten – podobnie jak Gadu-Gadu – będzie w bibliotekach coraz częściej stosowany.

Biblioteki amerykańskie stopniowo wprowadzają VoIP, nie tylko do rozmów pomiędzy pracownikami, ale też w obsłudze użytkowników. Komentarze do jednego z postów w blogu LibrarianInBlack zawierają informacje od bibliotek, które wprowadziły usługi telefonii internetowej. Lista bibliotek korzystających z VoIP dostępna jest też w serwisie wiki dobrych bibliotekarskich praktyk Library Success.

Korzyści wynikające ze stosowania VoIP w bibliotekach wydają się oczywiste: największą zaletą telefonii internetowej jest możliwość ograniczenia kosztów, zwłaszcza w przypadku rozmów zagranicznych. Dodatkowe usługi także wyglądają zachęcająco: tele- i wideokonferencje usprawniłyby komunikację pomiędzy pracownikami placówek wydziałowych lub filialnych, a system IVR – obsługę informacyjną użytkownika.

Ponadto technologie umożliwiające przekaz dźwięku i obrazu drogą internetową pomagają w realizacji ciekawych pomysłów na wprowadzanie nowoczesnych usług. Takim pomysłem może być usługa udostępniania niektórych zbiorów czytelnikom za pomocą kamery internetowej, zapowiedziana przez jedną z akademickich bibliotek podczas ostatniego seminarium z cyklu Infobroker.

Biblioteka Śląska, z kolei, uruchomiła niedawno transmisję na żywo imprez odbywających się w sali audytoryjnej Parnassos – usługa nosi nazwę Biblioteka Śląska TV. Nie jest to co prawda typowa interaktywna technologia VoIP, lecz stanowi ciekawy przykład wykorzystania posiadanego sprzętu i możliwości Internetu w celu rozszerzenia tradycyjnej działalności i docierania do nowych użytkowników. O krok bliżej Library 2.0 🙂

1 Comment so far

1. Domek on Marzec 6, 2008 7:57 am

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł aby wprowadzić telefonie internetowa w bibliotece zwłaszcza dla pracowników. niezłym rozwiązaniem byłoby tez wprowadzenie Intranetu w bibliotece, ponieważ wtedy pracownicy mogliby szybciej i łatwiej wymieniać sie informacjami.