Świątecznie i przyszłościowo…

Grudzień 24, 2007 | Możliwość komentowania Świątecznie i przyszłościowo… została wyłączona

Agnis Oh w zasadzie napisała wszystko to, pod czym i ja mogę się podpisać. 😉

Teraz nadchodzi taki czas, kiedy robimy podsumowania, wyliczenia tego, co udało nam się dokonać, zestawienie zysków i strat. Ale też, z drugiej strony, to moment na podejmowanie nowych zamierzeń i planów na przyszłość, na kolejny rok… 2008 i dalej.

I w zasadzie jest się nad czym zastanawiać: rodzi się bowiem nowa jakość usług Internetowych – Web 3.0. Można przeczytać o niej w 51-52 wydaniu Newsweeka z 27 grudnia br., w artykule Krzysztofa Urbanowicza „Łebski Web” (część rozważań autora można znaleźć również na jego blogu: media café polska. Przyznaję, że tekst ten był dla mnie punktem wyjścia do rozmyślań nad nową siecią (tu na razie tylko abstract artykułu), siecią, o której czytamy, że będzie: „mariażem zasobów internetu, sztucznej inteligencji i naszej, człowieczej zbiorowej mądrości. To sieć, która będzie myśleć.” [Krzysztof Urbanowicz, „Łebski Web”. Dalej będę podpisywać tylko KU]. Aby tak się stało muszą być spełnione pewne warunki: musi zaistnieć prawdziwa sztuczna inteligencja, aby komputery mogły przeszukiwać nie tylko zasoby sieci ale też metadane, więc informacje o samych danych. Komputer będzie musiał „nauczyć się” myślenia analitycznego na razie właściwego tylko rodzajowi ludzkiemu. Wraz z rozwojem sieci będzie szedł równocześnie rozwój sprzętu, który umożliwi komunikację bezprzewodową z Internetem i z innymi urządzeniami – jako jego użytkownicy będziemy wraz z naszymi mikrokomputerami (dziś funkcję tą spełniają np.: telefony komórkowe iPhone), które już dają dostęp do zasobów internetowych, częścią sieci globalnej. Poza tym musi dojść do zmian w sferze myślowej, społecznej. W pewnym momencie, bowiem jak twierdzi KU, może dojść do znacznego rozdzielenia rozwoju technologicznego a możliwościami ludzi w przyswajaniu i opanowaniu nowych narzędzi: „Ich zrozumienie, identyfikacja […] i adaptacja stają się coraz trudniejsze dla przeciętnego człowieka. Zmiany nie są bowiem linearne, lecz przebiegają skokowo, coraz szybciej i w wielu dziedzinach jednocześnie.”

Autor artykułu wspomina również o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Web 3.0, m. in.: kradzież danych, naruszanie swobód obywatelskich, czy wprowadzenie czipów biometrycznych, które będą w stanie śledzić nasze kroki. To tylko nieliczne z zagrożeń. Dlatego tak istotna będzie edukacja użytkowników sieci, którzy będą odpowiadać za umieszczone treści.
Wydaje się być niezwykle ważnym zadaniem wychowanie i wykształcenie pokolenia młodych ludzi, którzy będą umieli w sposób inteligentny korzystać z zasobów sieciowych, którzy w tych Śmieciach Tworzonych przez Użytkowników (User Generated Crap)-jak określają krytycy Web 2.0 wszystkich tych, którzy tworzą Internet i przyczyniają się do tworzenia szumu informacyjnego, będą umieli wynaleźć treści ważne i wartościowe. Myślę, że wielkie pole do popisu mają tu Biblioteki Cyfrowe, których wartością jest m. in. to, że umieszczają materiały cenne z poznawczego punktu widzenia.

Abyśmy umieli mądrze z nich korzystać…

Wesołych Świąt – Agata


Comments

Comments are closed.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: