Serwis fotograficzny Flickr jest jednym z najstarszych serwisów typu Web 2.0 (działa od 2004 roku), bywa także przedstawiany jako wzorcowy przykład funkcjonowania społecznościowego Internetu. Serwis cieszy się ogromną popularnością – pod koniec ubiegłego roku zawierał już ponad dwa miliardy zdjęć, a 3-5 milionów nowych fotografii przybywa każdego dnia.

Popularność Flickr to zapewne wynik funkcjonalności serwisu, ale także tego, że może on pełnić różnorodne funkcje, służąc rozmaitym celom. Przede wszystkim jest to serwis dla miłośników fotografii, zapewniający im darmowy hosting zdjęć. Stąd też większość opublikowanych w serwisie zdjęć to prace zaawansowanych fotografów amatorów, pół-zawodowców i zawodowców, wykonane dobrymi, profesjonalnymi aparatami. Ale Flickr to także platforma komunikacji, umożliwiająca zarejestrowanym użytkownikom budowanie kontaktów, łączenie się w grupy zainteresowań, dyskutowanie na forach i – oczywiście – dodawanie do zdjęć tagów i komentarzy. Flickr to sposób na udostępnienie szerokiej publiczności zdjęć z kolekcji prywatnych i zbiorów instytucji (np. bibliotek). Wreszcie Flickr to narzędzie promocji, dzięki któremu można pokazać na zdjęciach rozmaite miejsca, budynki, produkty, przedmioty lub opublikować w Sieci dokumentację fotograficzną ważnych wydarzeń.

Serwis Flickr oferuje użytkownikom różnorodne udogodnienia. Zdjęcia można publikować na wiele sposobów i z wykorzystaniem różnych programów, także poczty elektronicznej. Zdjęcia mogą być też wysyłane bezpośrednio z telefonów komórkowych, których funkcje aparatów cyfrowych są coraz doskonalsze i oferują zdjęcia coraz lepszej jakości.
Opublikowane zdjęcia można segregować, tworzyć większe kolekcje lub mniejsze grupy tematyczne. Autor zdjęcia decyduje, czy udostępni je wszystkim użytkownikom Flickr, czy tylko wybranym, czy też nie udostępni nikomu. Można także ustalić, kto będzie miał prawo pisać komentarze i dodawać tagi. Zarejestrowani użytkownicy Flickr mogą tworzyć grupy zainteresowań (ogólnodostępne, dostępne na zaproszenie bądź prywatne) lub dołączać do grup już istniejących (np. Libraries and Librarians). Można budować sieć kontaktów (dodawać innych użytkowników jako „przyjaciół” lub „członków rodziny”), co pozwala na bieżąco monitorować aktywność dodanych osób i oglądać opublikowane przez nich zdjęcia. Ciekawą i przydatną funkcją w serwisie jest geotagowanie. Każde zamieszczone zdjęcie można przyporządkować do wybranego miejsca na mapie, dzięki czemu użytkownicy zainteresowani zdjęciami konkretnych miejsc lub obiektów będą mogli je odnaleźć, korzystając z mapy interesujących ich terenów.
Można tagować i dodawać komentarze dotyczące całego zdjęcia, lecz także zamieszczać notatki odnoszące się do wybranych jego fragmentów – notatka będzie wówczas widoczna po najechaniu myszką na dany fragment. Wreszcie można opublikowane zdjęcia edytować za pomocą zintegrowanego z serwisem programu Picnik.

Najważniejsze jest jednak, co stale podkreślają twórcy Flickr, dzielenie się własną twórczością i własnymi zbiorami fotografii. Zamieszczone w serwisie zdjęcia mogą być wykorzystywane także poza serwisem, oczywiście zgodnie z wolą ich autorów, którzy mogą zastrzec wszystkie prawa, wyrazić zgodę na wykorzystanie niekomercyjne lub zgodne z licencją Creative Commons.
Dzięki kanałom RSS, specjalnym programom i usługom (Flickr Api) zdjęcia mogą być pobierane z Flickr i publikowane na stronach WWW bądź wykorzystywane do realizacji różnych ciekawych projektów. Np. w jednym z projektów Uniwersytetu Waszyngtońskiego fotografie użytkowników Flickr służą do konstruowania trójwymiarowych wirtualnych modeli przedstawionych na zdjęciach miejsc lub obiektów (np. Statuy Wolności czy Katedry Notre Dame w Paryżu).

W serwisie znajdziemy wiele zdjęć ciekawych budynków i wnętrz bibliotecznych, zrobionych przez nie-bibliotekarzy – amatorów fotografii, ale także galerie utworzone przez biblioteki, posiadające na Flickr własne konta. Biblioteczna galeria to ciekawy sposób na pokazanie zarówno samej biblioteki, jak i organizowanych przez nią imprez i wydarzeń. Jest tych galerii już bardzo wiele – aby je odnaleźć i obejrzeć, wystarczy wpisać w okienku „Search” słowo „library”, a następnie wybrać zakładkę „People” (gdy zostawimy domyślnie wybraną zakładkę „Photos”, wyszukamy zdjęcia opisane lub otagowane słowem „library”).

Warto zerknąć na galerie Richmond Public Library, Kankakee Public Library, College of DuPage Library, Lebanon Public Library, Glenwood Branch Library czy Gwinnett County Public Library. Niektóre kolekcje tematyczne bibliotecznych zdjęć są także bardzo pomysłowe. Polecam szczególnie kolekcję zatytułowaną Mr. Bones’ Library Adventures – swoistą prezentację Biblioteki Uniwersytetu w Redlands w wykonaniu sympatycznego laboratoryjnego szkieletu, i kolekcję Rock the Shelves – zdjęcia z koncertu rockowego o tym samym tytule, który odbył się w 2005 roku w bibliotece publicznej Gwinnett County.

Ciekawy i chyba godny polecenia jest też pomysł bibliotekarzy z College of DuPage Library – konkurs Picture Your Library, w ramach którego czytelnicy mogą przesyłać swoje zdjęcia zrobione w bibliotece i przedstawiające… cokolwiek, nawet ulubione miejsce na popołudniową drzemkę 🙂 Zdjęcia te zostaną opublikowane w bibliotecznej galerii w serwisie Flickr, z zachowaniem praw ich autorów.

Ale też galeria na Flickr to nie tylko prezentacja samej biblioteki i tego, co się w bibliotece dzieje. Może to być także usługa udostępniania bibliotecznych zbiorów fotografii. Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie założyła na Flickr własną galerię, w której zamieszcza cenne historyczne kolekcje fotografii ze swoich zbiorów. Wszystkie zdjęcia są fachowo opisane przez bibliotekarzy, zawierają nawet biblioteczne sygnatury. Celem rozpoczętego przez Bibliotekę w czerwcu 2007 roku projektu jest udostępnienie fotograficznych zbiorów szerokiej publiczności, lecz także pokazanie, w jaki sposób wkład użytkowników (tagowanie, dodawanie komentarzy) może się przyczynić do wzbogacenia tych zbiorów. Sądząc po liczbie tagów i komentarzy, propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony użytkowników.
Ciekawe jest także określenie statusu prawnego zdjęć, do których Biblioteka Kongresu nie posiada praw autorskich – „no known copyright restrictions” („ograniczenia wynikające z prawa autorskiego nieznane”), użyte pilotażowo i na razie wyłącznie przez Bibliotekę Kongresu.

Flickr wydaje się godnym polecenia narzędziem dla bibliotekarzy, choć na razie jest wykorzystywany głównie przez biblioteki amerykańskie. Łatwość obsługi, brak konieczności ponoszenia kosztów finansowych (podstawowe funkcje Flickr są bezpłatne), duży potencjał marketingowy, możliwość dotarcia z informacją o działalności biblioteki do milionów użytkowników, a nawet skorzystania z ich pomocy przy opracowaniu zbiorów, to atuty Flickr, które – jak myślę – powinny zadziałać zachęcająco.

Agnieszka Koszowska


Comments

1 Comment so far

  1. The Commons – o opracowaniu fotografii z udziałem wirtualnej społeczności. Cz. 1 : Biblioteka 2.0 on Grudzień 15, 2009 12:22 am

    […] nie jest nowy, został już wcześniej poruszony na blogu Biblioteka 2.0, o projekcie pisali też m.in. Marcin Wilkowski w serwisie „Historia i Media” i Alek Tarkowski […]

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Co o tym myślisz

Security Code: