Zotero

nowy-obraz.png

O Zotero
Co to jest Zotero?

Zotero to plug-in dla programu Firefox od wersji 2.0. Jego celem jest umożliwienie zapisywania danych bibliograficznych podczas surfowania w Internecie oraz możliwość dalszego pracowania z zapisanymi danymi.

Czy Zotero obsługuje również Social Bookmarking?

Nie, jeszcze nie w tej wersji. Dane z Zotero zapisywane są na komputerze lokalnym. W jednej z następnych wersji powinny znaleźć się inne rozwiązania, więc m. in. integracja z usługami Social Bookmarking (zwłaszcza w zarządzaniu literaturą naukową).

Jak działa Zotero?

Zotero obsługuje różne standardy dla metadanych z witryny internetowych, ich jakość zależy oczywiście od tych już istniejących. Dwie normy są ciekawe COinS (ContextObjects in Spans) i unAPI , który pozwala na zapisanie krótkiego abstraktu (np. 500 pierwszych znaków z bloga). W wyniku tego, treści z bloga lepiej i łatwiej będą przywołane w dokumencie.

Interfejs Zotero jest dostępny w języku polskim.

Agata Duda

3 komentarze

1. pawelK on Czerwiec 3, 2008 6:30 pm

Fajnie, ze bibliotekarze zauważyli Zotero 🙂
    Program rozwija się dość szybko ale jest jeszcze dużo do zrobienia, żeby działał super poprawnie w rękach polskiego użytkownika.
    Zachęcam wszystkich użytkowników do aktywnego włączenia się w społeczność Zotero.

Na pewno trzeba potworzyć polskie style cytowań (osoby zainteresowane proszę o kontakt, podeśle zoterowe narzędzie do edytowania CSL ).

I pewnie poprawić tłumaczenie (na razie zajmuję się tym sam). Osoby chętne zachęcam do zarejestrowania się http://www.babelzilla.org (portal dla tłumaczy dodatków do firefoksa)

I popracować nad translatorami do katalogów polskich bibliotek, może do dLibry, dzięki stworzeniu takich translatorów będzie można automatycznie pobierać dane bibliograficzne do Zotero.

2. mw on Czerwiec 16, 2008 3:21 pm

Polska lokalizacja do Omeki (Omeka.org) też by się przydała

3. pawelK on Czerwiec 18, 2008 10:06 pm

nigdy nie korzystałem z Omeki, ale wygląda ciekawie. Znacie jakies ineresujące wykorzystanie Omeki w Polsce?